Para Birimi Seçiniz TL

Hakkımızda | Yaşar yılmaz | Foto galeri | Bölgesel bilgi | Önemli bilgiler | Bizimle çalışır mısınız? |

 
 
İstanbul - Şile - Sahilköy Sahilköy / Şile / İstanbul Anadolu Tel: 216 7384572 :: 532 2140396 :: 539 5928422 :: E-Mail: yilmaz_emlak_insaat@hotmail.com

ÖNEMLİ BİLGİLER « Geri Dön

İNTİFA HAKKI NEDİR?

İNTİFA HAKKI NEDİR?

 

 


         Gayrimenkul üzerindeki yararlanma ya da kullanma hakkına intifa hakkı denir. Gayrimenkul sahibi; mülkiyeti üzerinde tutup kullanma hakkını başkasına devreder. İntifa hakkı sahibi; gayrimenkulden yararlanma yetkisine sahip olur. Gayrimenkul üzerinde fiili ya da hukuki tasarruflar yapamaz. (gayrimenkulü satamaz, ipotek ettiremez vs.) 

         İntifa hakkı ticari faaliyetler için tesis edilebileceği gibi bazen de anne ya da baba gayrimenkulün intifa hakkını üzerinde bırakarak çıplak mülkiyet hakkını çocuklarına devretmektedirler. Anne baba; hayatta kaldığı sürece gayrimenkulü diledikleri gibi kullanmakla beraber; vefat halinde miras veya intikal işlemi yapmaya gerek kalmadan gayrimenkul çıplak mülkiyet sahibi çocuğa kalır.
         İntifa hakkı mirasçıya intikal etmez ve devredilemez.
 
Gerekli Belgeler
 
1. İntifa hakkı tesis edilecek taşınmaz malın tapu senedi,
2. İntifa hakkı tesisini isteyen tarafların veya yetkili temsilcilerinin fotoğraflı nüfus cüzdanları,
3. Tarafların birer vesikalık fotoğrafı.
4. İntifa hakkı mahkeme kararı ile tesis edilecekse kesinleşmiş mahkeme
kararı.
 
 
İşlemin Mali Yönü
 
1. İntifa hakkı tesisinde; ilgili belediyece bildirilen emlak beyan değerinden az olmamak üzere bildirilen bedel üzerinden binde 16,5 oranında tapu harcı tahsil edilir. İntifa hakkı bedelsiz olarak tanınıyor ise, binde 59,4 oranında tapu harcı tahsil edilir.
2. Döner Sermaye İşletmesince belirlenen tarifeye göre ücret alınır.
 
 
İntifa Hakkının Terkini
 
1. Kanuni mirasçılar dışında, intifa hakkından, kuru mülkiyet sahibi lehine
ivazsız (bedelsiz) feragat edilmesinde veya süreli intifa haklarında, sürenin dolması sebebiyle intifa hakkının terkininde, işleme konu taşınmazın ilgili belediyece bildirilen emlak beyan değerinden az olmamak üzere, bildirilen değer üzerinden binde 59.4 oranında tapu harcı, kuru mülkiyet sahibinden tahsil edilir. İntifa hakkından feragat, bir bedel karşılığında yapılmakta ise, binde 16,5 oranında tapu harcı tahsil edilir.
2. İntifa hakkı sahibinin bu hakkından, kanuni mirasçı olan kuru mülkiyet sahipleri lehine bedelsiz feragat etmesi halinde, sadece terkin harcı tahsil edilir.
3. İntifa hakkı sahibinin ölümü sebebiyle terkinde, sadece terkin harcı tahsil ediliR.
 
 

EMLAK ARAMA

 

 
Emlak Ara
 

EMLAK LİSTESİ

Satılık

SİZİ HABERDAR EDELİM

DÖVİZ KURU

  • USD 2,96

  • EURO 3,29

  • ALTIN 115,36